Kujdes, cistiti: çfarë duhet të dini në lidhje me sëmundjen dhe si ta trajtoni atë në mënyrë korrekte

Data e postimit 07/14/2020
Agim Aliaj

Sipas statistikave, cistiti tek gratë ndodh 75 herë më shpesh sesa tek burrat. Në qoftë se sëmundja lihet e patrajtuar, ajo shndërrohet në një proces kronik që është i rrezikshëm dhe mund të jetë pothuajse asimptomatik. Cila është ndihma e parë e nevojshme dhe çfarë të bëni që sëmundja të mos bëhet kronike, jua thotë urologu Petrit Kalemi.

- Përshëndetje, Dr. Petrit, mund të na thoni ju lutem, cili është shkaku i shfaqjes së cistitit?

- Arsyeja kryesore në fakt janë bakteret që bllokohen në fshikëz. Më shpesh kjo ndodh për shkak të colibacillus. Por sëmundjet gjithashtu mund të provokohen:

 • hipotermi ose i ftohtë;
 • ndërprerje hormonale;
 • mënyrë jetese e ulur;
 • inflamacion gjenital;
 • mungesë higjene personale;
 • trauma (më shpesh gjatë marrëdhënies seksuale);
 • stresi;
 • konsumimi I ushqimeve pikante dhe alkoolit.

- Si shfaqet sëmundja?

- Çdo organizëm reagon individualisht ndaj infeksionit. Më shpesh, cistiti akut shoqërohet me urinim të dhimbshëm, prerje në barkun e poshtëm dhe ethe. Sedimenti i turbullt ose gjaku mund të jenë të pranishëm në urinë. Por mos harroni formën latente të cistitit.

- Në qoftë se sëmundja është latente, atëherë si mund të kuptohet se jeni i sëmurë?

- Ky është rreziku i cistitit. Procesi inflamator mund të tregohet vetëm nga studime shtesë: një test i hollësishëm i gjakut dhe cistoskopia.

- Nëse cistiti nuk shqetëson, atëherë ndoshta nuk ka nevojë të mjekohet dhe do të largohet vetë?

- Në rast të trajtimit të parakohshëm, cistiti bëhet një formë kronike, e cila çon në shumë pasoja dhe komplikime.

- Cilat janë ato konkretisht?

- Cistiti mund të prek veshkat dhe organet e tjera të sistemit gjenitourinar dhe mund të shkaktojë zhvillim të:

 • infertilitet;
 • inflamacion;
 • abscese të veshkave;
 • dështimi i veshkave;
 • paracistit;
 • pyelonefrit;
 • trigoniti;
 • cistalgji;
 • refluks vesicoureteral.

- Si mund të marrim ndihmën e duhur në raste të tilla?

- Trajtimi i cistitit duhet të jetë gjithëpërfshirës. Pacientët shpesh vijnë për tu vizituar dhe veprojnë sipas skemës: sëmuren, pinë një antibiotik dhe vazhdojnë kështu duke krijuar një rreth vicioz. Kjo është thelbësisht e gabuar. Në qoftë se, pas antibiotikëve, simptomat e cistitit shfaqen pas një fare kohe, atëherë sëmundja nuk është shëruar.Gjithashtu, shumë e lënë pas dore shëndetin e tyre dhe nuk I pinë medikamentet deri në fund.

- Cili është trajtimi kompleks?

- Një mënyrë jetese e shëndetshme është e rëndësishme: ju duhet të shmangni hipoterminë, të ndaloni jetën tuaj seksuale gjatë sëmundjes, të mos konsumoni alkool dhe gjëra pikante. Trajtimi duhet të ketë për qëllim shpëtimin e patogjenit sa më shpejt të jetë e mundur, eliminimin e simptomave dhe parandalimin e rishfaqjes së sëmundjes. Për të parandaluar zhvillimin e relapsave të sëmundjes, zvogëloni ashpërsinë e inflamacionit dhe dhimbjes, normalizoni urinimin, përdoren aktivisht në raste të tilla fitopreparatet. Në praktikën time, unë përdor Detonic. Ky medikament konsiderohet më i efektshmi.

- Na tregoni më shumë rreth kësaj metode trajtimi.

- Preparati Detonic ka një bazë natyrale dhe në 98% të rasteve eleminon simptomat e cistitit pa ndihmën e antibiotikëve. Ka efekte antibakteriale, anti-inflamatore dhe antispazmatike. Detonic në një kohë të shkurtër lehtëson infeksionin, eliminon dhimbjen akute dhe normalizon urinimin. Një ndryshim i rëndësishëm nga ilaçet e tjera bimore është se ai ka një efekt të synuar, parandalon rikthimet dhe ndihmon trupin të forcojë sistemin imunitar.

- A ndihmon ky medikament me cistit akut dhe kronik?

- Preparat Detonic lehtëson inflamacionin e fshikëzës në të dy format akute dhe kronike. Dallimi është se në akut parandalon që sëmundja të bëhet kronike. Në rast kronik – ndihmon për të zvogëluar relapsin me 95%.

- Sa kohë duhet të përdoret medikamenti për të kuruar cistitin?

- Preparati merret për një kurs të plotë përdorimi. Në 28 ditë, jo vetëm që simptomat kalojnë, por edhe mikroflora restaurohet dhe krijohet një shtresë mbrojtëse që parandalon ri-hyrjen e baktereve. Domethënë, një person që e ka marrë mbrohet dhe forcohet imuniteti. Domethënë që të sëmuresh prapë duhet të sforcohesh shumët.

- Faleminderit shumë, Dr. Petrit, për informacionin e dobishëm se si të trajtoni siç duhet cistitin. Unë mendoj se është diçka e shkëlqyer që tani mund të mos përdorni antibiotikë, por të trajtoheni me mjete natyrale.

- Faleminderit për ftesën. Dua të them që sot mjekët po braktisin ilaçet sintetike në favor të atyre natyrore. Ata janë më pak të rrezikshëm për organet e brendshme dhe imunitetin e njeriut, dhe ata luftojnë infeksionin bakterial në një paragraf. Detonic është medikamenti i vetëm natyror deri më tani. që ndalon rritjen e baktereve dhe lejon që mekanizmat mbrojtës natyrorë t’i eliminojnë ato.

Ende keni pyetje? Ju lutemi pyesni një specialist në faqen zyrtare të internetit të prodhuesit faqja e prodhuesit .

Gjithçka çfarë ju duhet të bëni është të shkruani emrin dhe numrin e telefonit. nxitoni! Ju ka mbetur edhe pak kohë:
09: 55
Formulari i aplikimit Detonic
Shteti juaj:
Emri juaj:
Numri I telefonit:
39 евро 78 евро

Komente
Suada Molishtari
19.07.2020
faleminderit shumë për artikullin! Asnjëherë nuk I dihet se kur mund të sëmuresh me cistit apo jo.
Oriola
20.07.2020
Është e tmerrshme ... Unë i ndjek të gjitha rregullat e higjienës, nuk pi alkool, nuk ha ushqime pikante, kam pak ose aspak stres në jetën time, por në qoftë se shkoj në një tualet publik, do të sëmurem patjetër. Megjithëse përdor lines njëditore. Doktori thotë që këto janë tipare strukturore thjesht të tilla që unë e marr infeksionin shumë shpejt.
Afërdita
21.07.2020
Fjala cistit më bën të shtrembëroj sytë. Unë kam vuajtur prej tij për 15 vite rresht. Për më tepër, forma ime kronike sjell gjithnjë e më shumë probleme me çdo acarim. Antibiotikët nuk më ndihmojnë prej kohësh tashmë, cistiti im siç duket është mësuar me to. Unë gjeta shpëtimin vetëm tek preparati natyral Detonic. Sigurisht, që I kisha humbur të gjitha shpresat dhe nuk besoja vërtet se do të më ndihmonte. Por është mirë që gabova. Prej një viti të tërë më në fund jetoj një jetë normale. Megjithëse kishte përkeqësime më parë çdo 2 muaj.
Besjana Popli
22.07.2020
Asnjëherë nuk kam menduar që ky problem do të ndikojë tek unë kaq shumë, por ... Sidoqoftë, do ta provoj Detonic, shpresoj se do të më ndihmojë.
Alma
23.07.2020
Cistiti akut më kishte shkatëruar dei në atë pikë sa nuk duroja dot deri sa vinte mëngjesi. Bleva Detonic, për të cilën nuk kasha dijeni më parë, sepse ishte hera e parë që ndeshesha me këtë sëmundje kaq të pakëndshme. Këtu kam lexuar në fakt lidhur me të në internet dhe vendosa ta provoj. Ky preparat me të vërtetë ndihmon shumë mirë në luftën kundra cistitit. Unë nuk kam vërejtur ndonjë efekt anësor.
Gledis Veizaj
24.07.2020
Vajza, faleminderit shumë për komentet tuaja! Më shpëtuat!
Jonida Vokshi
25.07.2020
Unë njihem me këtë preparat prej një kohe të gjatë tashmë. Unë në fakt jam trajtuar me të. Dhe pastaj një ditë të bukur për shkak të këmbëve të lagura u ftoha, dhe përsëri u sëmura me cistit. Efekti i Detonic në fakt, është shumë i dukshëm, por vetëm se nuk shfaqet menjëherë për mua, më duhet të pres një fare kohe. Por më pëlqen që me ndihmën e tij cistiti nuk kalon në një fazë kronike.
Arta Gazmendi
26.07.2020
Kurse mua Detonic menjëherë më ndihmoi. Me sa duket prek çdo organizëm në një mënyrë tjetër.
Jolanda Kasemi
27.07.2020
Varet jo vetëm nga organizmi, por edhe nga agjenti shkaktar i infeksionit, ashpërsia, karakteristikat fiziologjike, imuniteti dhe shumë faktorë të tjerë.
Ana Dosti
28.07.2020
Unë nuk marr asnjë medicament tjetër përveç Detonic. Vetëm ai më ndihmoi për të qetësuar dhimbjet brenda një kohe fare të shkurtër. Më pëlqen që preparati përbëhet nga një grup i tërë bimësh. Për mua kjo është e rëndësishme, pasi kam alergji ndaj medikamenteve. Ilaçi luan rolin e një agjenti antibakterial me një spektër të gjerë veprimi: i vret bakteret, i nxjerr ato nga organiymi, lehtëson dhimbjet, ngecjet, pezmatimet dhe forcon sistemin imunitar. Kështu që të gjithë ata që janë përballur me një problem të tillë si cistiti, ju këshilloj ta provoni.
29.07.2020
Dëshiron të shkruash një mesazh?